Visokonapetostne svetilke za vgradnjo, znane tudi kot HV vgradne reflektorske svetilke, je mogoče uporabiti v številnih primerih. Izkažejo se kot reflektorji za osvetlitev polic in za popolno osvetlitev dnevne sobe. Z naknadno nameščenimi swivelling reflektorji lahko enostavno osvetlite vsak kotiček prostora.
Velika prednost vgradnih reflektorjev je njihova kompaktna zasnova: Po namestitvi se celotna tehnologija skrije v pohištvo, strop ali steno, tako da je viden le okrasni obroč. Zaradi tega so majhni prostori videti večji**, saj v prostor ne štrlijo svetilke velikega formata. Zaradi tega so visokonapetostni vgradni reflektorji zanimivi tudi na primer za hodnike.
Vnaprejšnje opozorilo: Električno napeljavo lahko izvede le električar, da se zagotovi izpolnjevanje vseh varnostnih zahtev.
Po električni napeljavi se v viseči strop izvrtajo luknje. Dimenzije luknje so določene pri posameznem izdelku. Visokonapetostni vgradni reflektor namestite tako, da prijemalne sponke na hrbtni strani običajno stisnete skupaj in vstavite točko v izvrtano luknjo.
To je odvisno od izdelka. Obstajajo visokonapetostne vgradne svetilke z manjšo globino vgradnje, za katere zadostuje na primer **30 mm vdolbine.
Za takšne vgradne svetilke se odločite tudi, če ne želite, da bi bil prostor zaradi visečega stropa po nepotrebnem nižji. Ker viseči strop vedno pomeni, da je prostor nekoliko manjši.
Visokonapetostni vgradni reflektorji praviloma uporabljajo GU10 reflektorsko sijalko s halogensko tehnologijo. Danes pa so na voljo tudi vgradna svetila s stabilnimi LED in ustreznimi svetlobnimi dodatki za klasične vtičnice GU10.
Pomembno opozorilo pri prehodu s halogenske svetilke GU10 na svetilko GU10 LED: novi vir svetlobe mora imeti primerljivo svetilnost (v lumenih), podobno barvno temperaturo (v kelvinih), dobro barvno reprodukcijo (od Ra 80) in primerljiv svetlobni kot, na primer 40° za določen svetlobni stožec ali 110° za osvetlitev širokega območja.
Visokonapetostne vgradne svetilke ne potrebujejo transformatorja. Kot pri vseh vgradnih svetilkah so posamezne točke med seboj povezane, tj. od ene svetilke do druge je napeljan kabel. Pri 230-voltnih (visokonapetostnih) lučeh ni omejitve, koliko točk lahko povežete v serijo.
Odločitev, ali izbrati visokonapetostno ali nizkonapetostno omrežje, je pogosto odvisna tudi od lokacije. V kopalnicah, zlasti v notranjih dveh zaščitenih prostorih, se lahko na primer uporabljajo samo 12-voltni sistemi (nizka napetost).
Pri namestitvi v kopalnici se elektrika sreča z vlago, zato je treba še toliko bolj resno upoštevati nasvet, da naj namestitev opravi le električar, saj lahko pride do nevarnosti za življenje.
Pri namestitvi v kopalnico je odvisno od zaščitenega območja, v katerem bo svetilka nameščena:
Tip: Želite več prilagodljivosti pri vgradnih reflektorjih? Odkrijte tudi pametne vgradne reflektorske svetilke Philips Hue.
Potrebujete strokovni nasvet o izbiri, namestitvi ali montaži visokonapetostnih vgradnih reflektorjev? Ali imate kakšno drugo vprašanje o svetlobi in osvetlitvi? V tem primeru vam bo z veseljem pomagala naša strokovna svetovalna ekipa: na kontaktni obrazec .
Prečrtane cene na Lumories.si ustrezajo priporočeni ceni proizvajalca.
Vse cene v EUR, vključno z 22-odstotnim DDV in brez stroškov dostave.