Fluorescenčne cevi (in ne "neonske cevi", kot je splošno znano) vsebujejo žlahtni plin in majhno količino živega srebra. Svetloba se ustvarja s procesom plinske razelektritve, pri katerem elektroni prehajajo skozi stekleno cev in reagirajo s fosforno prevleko. Za fluorescenčne cevi so značilni dobra svetlobna učinkovitost, daljša življenjska doba in dobra barvna reprodukcija.
Fluorescenčne sijalke vedno delujejo v povezavi z predstikalno napravo (običajno elektronsko predstikalno napravo, ECG). To vpliva na primer na zagon brez utripanja, delovanje brez utripanja in zatemnitev.
Danes se fluorescenčne cevi uporabljajo predvsem za razsvetljavo gospodarskih prostorov. Zaradi obsežnega oddajanja svetlobe, učinkovitosti in trajnosti so svetlobni viri primerni na primer za osvetlitev kleti, delavnice, garaže ali pralnice. Fluorescenčne cevi se še vedno uporabljajo tudi pri osvetlitvi ogledal, vendar jih vse pogosteje v celoti nadomeščajo sijalke LED, tako kot pri različnih notranjih in zunanjih svetilih.
V profesionalnem sektorju pa se fluorescenčne cevi še vedno uporabljajo za razsvetljavo v pisarnah in prodajnih prostorih, industrijskih in razstavnih dvoranah ter na parkiriščih.
Tri področja uporabe fluorescenčnih cevi
Zaradi široke uporabe fluorescenčnih cevi v zasebnem in komercialnem sektorju obstaja več dolžin in moči fluorescenčnih cevi. Razlikujemo tudi med premerom cevi in razmikom med zatiči, ki sta kodirana v oznaki vtičnice ali podstavka. Najpogostejši viri svetlobe so fluorescenčne cevi T5 / G5\ in T8 / G13.
Pri zamenjavi je treba skrbno upoštevati združljivost. Naša služba za pomoč strankam vam bo z veseljem pomagala: _na kontaktni obrazec_. Za vse svetilke s fluorescenčnimi cevmi neposredno v trgovini ponujamo tudi ustrezne nadomestne sijalke, vključno z nadomestnimi sijalkami LED.
Za skoraj vsako fluorescenčno cev so na voljo ustrezne, visokokakovostne LED fluorescenčne cevi. Ti imajo večjo energetsko učinkovitost in daljšo življenjsko dobo ter so priporočljivi za skoraj vsako uporabo. Tudi tu je treba preveriti združljivost glede osnove, dolžine, svetlosti (lumnov), barvnega odtisa (Ra) in barve svetlobe (Kelvin).
Naši strokovni svetovalci vam bodo z veseljem pomagali izbrati pravi vir svetlobe: _na kontaktni obrazec_.
Preden so se svetleče diode uveljavile kot najbolj prilagodljivi viri svetlobe, saj lahko dobijo poljubno obliko, so se kot posebni viri svetlobe** uporabljale tudi fluorescenčne cevi. Znani primeri tega so okrogle kuhinjske svetilke ali povečevalne svetilke, pri katerih vir svetlobe obdaja osrednje povečevalno steklo v obliki kroga in tako zagotavlja svetlobo brez senc. Pri tem se uporabljajo fluorescenčne cevi** različnih premerov, upognjene v obroč. Uporaba fluorescenčnih cevi v tej obliki je danes redka.
Takšne lupe uporabljajo posebne ukrivljene fluorescenčne cevi z vtičnico G10q.
Obročna fluorescenčna cev z osnovo G10q in premerom približno 22 cm.
Potrebujete dober nasvet glede fluorescenčnih cevi, njihovih dolžin, podstavkov, svetlosti ali ustreznih alternativ LED? Ali imate kakšno drugo vprašanje o svetlobi in osvetlitvi? Če je tako, vam bo z veseljem pomagala naša strokovna ekipa za svetovanje: na kontaktni obrazec.
Prečrtane cene na Lumories.si ustrezajo priporočeni ceni proizvajalca.
Vse cene v EUR, vključno z 22-odstotnim DDV in brez stroškov dostave.