Vstopite na vrt - prižge se luč. Zapeljete se na dovoz - prižgejo se luči. Ali menite, da so vaše luči na poti res zelo premišljene? Tako je in to je tudi zelo preprosto uresničiti: preprosto izberite model z detektorjem gibanja. To vas ne varuje le pred nevarnostmi pri vožnji. Tudi vlomilce, ki vas zasledujejo v temi, je lažje pregnati, če jih preseneti svetloba. Mimogrede, detektor gibanja preprosto zagotavlja veliko več udobja v vsakdanjem življenju. Če luč ni stalno prižgana, lahko hkrati prihranite denarnico in okolje.
Od vas je odvisno, ali želite namestiti luči na poti fiksno ali fleksibilno. Za trajno namestitev so primerni zmrzlinsko odporni temelji** ali podobno trdne površine. Vendar vam je všeč, da je prilagodljiv? Potem morate izbrati model z zemeljsko konico, ki jo lahko po želji premikate v rahli zemlji. Če je svetilka napajana z električno energijo, je polmer določen s kablom. S storitvijo Solar ste popolnoma neodvisni.
Tip: Ste se odločili za fiksno svetilko z omrežnim napajanjem? Za namestitev potrebujete strokovnjaka. Čeprav lahko pomagate pri kopanju in zakopavanju podzemnih kablov, morate priključke prepustiti elektrikarju.
Praviloma so obcestne luči visoke od 60 do 150 cm. To je popolnoma neodvisno od tega, ali imajo detektor gibanja ali ne. Tip: Čim višje so svetlobne točke - tj. viri svetlobe -, tem večje je osvetljeno območje. Obratno pa to pomeni, da čim višje so svetilke, tem manj svetilk je potrebnih za dobro osvetlitev poti. Tako jih je mogoče namestiti na večjo razdaljo.
Zagotavlja, da se luč vklopi šele, ko je tema ali že dovolj temno. Ker nihče ne potrebuje svetlobe na poti, ki sije kot sonce. To ni le nepotrebno, temveč tudi preprosto zapravljanje energije. Senzor somraka zaznava, kako svetlo je. Če jakost svetlobe pade pod določeno svetlobno jakost, se detektor gibanja odzove in vklopi svetlobo na poti. Zato je vsekakor smiselno.
Tip: Tudi če vaša luč na poti nima detektorja gibanja, vam svetujemo, da uporabite senzor mraka. Z njim vam zvečer ni treba ročno vklopiti vrtne razsvetljave. Velik plus v smislu udobja.
Priročno je, da so na voljo tudi luči na poti, ki lahko preklopijo iz delovanja v načinu zaznavanja gibanja v neprekinjeno delovanje. Navsezadnje obstaja veliko različnih situacij, v katerih si lahko za spremembo zaželite trajne svetlosti na vrtu. Na primer na vrtni zabavi - zares atmosferičen sprejem za vaše goste.
Če gre za cestno luč na sončni pogon, ima tudi baterijo, ki jo je mogoče ponovno napolniti. Konec koncev je treba sončno energijo nekje shraniti za noč. Tip: Svetilke na sončni pogon je treba vedno postaviti tako, da dobijo dovolj sončne svetlobe. Le tako lahko ponoči računate na popolno svetlost.
Obe varčujeta z električno energijo. Obe varujeta okolje. Govorimo o svetlobnih virih LED in detektorjih gibanja. Zato se tako dobro ujemata. Če imate možnost izbire, je treba cestne svetilke z detektorji gibanja vedno uporabljati s sijalkami LED. Ker obstajajo tudi luči za poti s trajno vgrajeno tehnologijo LED, vam v tem primeru ni treba sprejeti pozitivne odločitve.
Dodatne prednosti sijalk LED:
Dobro je vedeti: Če se poigravate z idejo, da bi vendarle prešli na energijsko varčne sijalke, vam svetujemo: Ne delajte tega. To je zato, ker potrebujejo določen čas, da dosežejo polno svetlost. Vendar pa pričakujete, da bo vaša svetloba na poti polno zasvetila takoj, ko bo detektor gibanja "sprožil alarm". Konec koncev govorimo o varno osvetljenih poteh. Dobre vidljivosti ni mogoče preložiti na pozneje.
Za eno pot zadostuje kot zaznavanja 120 stopinj. Vendar obstajajo tudi modeli, ki pokrivajo več. Prav tako lahko po potrebi zmanjšate 360-stopinjsko stopnjo z zaslonkami. Tip: Če je kot zaznavanja preširok, se lahko detektor gibanja aktivira iz sosednje nepremičnine. Seveda si tega nihče ne želi. Vendar tudi ne sme biti premajhna - če na primer razmišljate o burglarjih. Navsezadnje jih je treba pravočasno odvrniti z ustrezno osvetlitvijo.
Voda in elektrika nista združljivi. Zato ne smete puščati luči na poti zunaj, nezaščitenih pred vetrom in vremenskimi vplivi. Za zaščito pred vlago in tujki so zunanje luči običajno opremljene s tako imenovano stopnjo zaščite IP. Prva številka označuje zaščito pred umazanijo, druga pa pred vlago. Za svetilke za poti se priporoča vsaj zaščitni razred IP44. Zato so odporni na tujke, večje od enega milimetra, in vodne pljuske.
Svetilka, ki zagotavlja le svetlobo, vam ne zadostuje? Ste ljubitelj dodatnih funkcij? Potem vam bodo morda še posebej všeč luči za poti z dodatnimi vtičnicami. Luči so trajno nameščene in priključene na električno omrežje. Zato lahko iz vtičnic po mili volji črpate elektriko. Polnjenje mobilnega telefona, priključitev kosilnice, priklop vile - brez težav. Časi preklinjanja zaradi pomanjkanja virov energije na vrtu so mimo.
Lahko bi rekli, da. Vendar material ni prepričljiv le zaradi svoje trdnosti. Poleg tega je dobro videti in ga je še posebej lahko čistiti. Nerjaveče jeklo je tudi neobčutljivo na korozijo. Poleg tega je tudi izjemno stabilen in temperaturno odporen. Tako popolnoma prepričljiv na vseh ravneh.
Vendar je aluminij, ki se pogosto uporablja za stebričke, prav tako odporen na vremenske vplive. Drugi priljubljeni materiali za okvir so meden, medenina in kamen. Sijalka je običajno izdelana iz stekla ali plastike.
*Potrebujete nasvet o tem, katera svetloba je najprimernejša za vaš vrt? Če je tako, se za podrobna vprašanja obrnite na našo tehnično svetovalno službo. _Tukaj_ boste našli naš kontaktni obrazec.
Prečrtane cene na Lumories.si ustrezajo priporočeni ceni proizvajalca.
Vse cene v EUR, vključno z 22-odstotnim DDV in brez stroškov dostave.