Nekaj je gotovo: brez njih bi bila temačna sezona veliko bolj neprijetna! Govorimo o zunanjih lučeh z detektorji gibanja. Ko zjutraj v temi hitimo po stopnicah vhod v hišo ali zvečer zapeljemo na dvorišče, samodejno prižgejo svetlobo.
Najboljši vir svetlobe za zunanjo razsvetljavo z detektorjem gibanja: LED. Lahko je vgrajena trajno ali kot naknadno nameščena svetilka (za običajne luči z vtičnico). Razlog za to ni le energetska učinkovitost ali dolga trajnost. Pri svetilkah z detektorji gibanja pa je glavna prednost ta, da diode LED neprestano dosegajo 100-odstotno svetilnost. Potrebujete ga pri vzpenjanju po stopnicah in za protivlomno zaščito.
Vse, kar lahko potrebujete na svojem posestvu! To vključuje:
In to še ne govorimo o vseh lučeh, ki jih lahko naknadno opremite z zunanjim detektorjem gibanja. Govorimo samo o zunanjih lučeh, ki imajo vgrajen detektor gibanja. Nato morate le to nastaviti v skladu z zahtevami svojega objekta, pri čemer lahko spremenite območje zaznavanja, tj. kot in domet, ter trajanje svetlobe.
Če se morate odločiti za povsem novo zunanjo zunanjo luč, vam priporočamo zunanjo luč z vgrajenim detektorjem gibanja. Pri tem je senzor gibanja trajno vgrajen v okvir, deluje takoj in ga je treba le pravilno nastaviti. Zaradi priloženih navodil za namestitev je namestitev povsem preprosta. Te je najbolje dati v roke elektrikarju, ki bo luč pravilno namestil.
Če pa želite obstoječo luč naknadno opremiti z detektorjem gibanja**, se najprej prepričajte, da pri delu z elektronskimi sistemi upoštevate vsa varnostna pravila. Ali pa takoj pokličite zaupanja vrednega električarja. Predhodno lahko razmislite, ali naj bo vir svetlobe mogoče upravljati samo z detektorjem gibanja ali tudi s stikalom. Da ne bi bili omejeni, lahko namestite selektorsko stikalo. S tem lahko udobno izbirate med načinom zaznavanja gibanja ali stalnim vklopom ali izklopom.
Nasprotno pa pri zunanjih lučeh z detektorji gibanja, ki delujejo prek solarnega, nimate težav z namestitvijo. Vsaj luči vam ni treba napeljevati, saj energijo, ki je potrebna za njihovo prižiganje, podnevi absorbira sončna plošča. Pri zunanjih stenskih lučeh s sončno energijo, na primer, morate seveda poskrbeti tudi za njihovo pritrditev na steno. Najbolj preproste so verjetno zemeljske luči s sončno energijo, ki jih lahko vedno znova postavljate na drugo mesto.
Za več informacij o pravilni namestitvi zunanje razsvetljave z detektorjem gibanja se predhodno obrnite na našo tehnično svetovalno službo. Z njimi se lahko povežete s spodnjimi kontaktnimi podatki._
Zunanja svetilka z detektorjem gibanja se vedno uporablja tam, kjer ne potrebujete stalne svetlobe, npr. na stopnicah ob vhodu v hišo, ob vhodu na dvorišče ali v garažo ali na prehodih. Zaradi tega morate natančno nastaviti zaznavalec gibanja (če izdelek to omogoča). V nasprotnem primeru se luč ne bo prižgala, ko boste parkirali avto ali se s polnimi nakupovalnimi vrečkami poskušali povzpeti po stopnicah do vhodnih vrat. A prav to je pomembno!
Zato se vnaprej prepričajte, kje želite uporabljati svetlobo, in izberite izdelke z ustreznimi lastnostmi. Pomembne lastnosti so kot zaznavanja, območje zaznavanja in trajanje svetlobe, ki se razlikujejo od svetilke do svetilke in niso vedno nastavljive. Zato morate biti pozorni na opis izdelka.
Mimogrede: Za zagotovitev, da detektor gibanja ne vklopi luči tudi podnevi, obstaja senzor somraka, ki se pogosto namesti skupaj z zunanjo lučjo z detektorjem gibanja (za podrobnejše informacije glejte podrobnosti o izdelku). Ta senzor meri svetlost okolice. Detektor gibanja se aktivira ali deaktivira od določene stopnje svetlosti. Nekateri izdelki imajo tudi nastavljivo tipalo somraka - ljudje namreč pogosto zelo različno dojemajo, ali je nekaj dovolj svetlo ali že temno.
Zelo pogosta uporaba zunanjih luči z detektorji gibanja: vhod v hišo. Za zunanje stenske luči pogosto zadostuje kot pokritosti 90°. Za celotno steno hiše je priporočljivo uporabiti 180°. Osvetlitev ceste z lučmi za osvetlitev poti deluje dobro pri kotu zaznavanja 120°. Ste že izbrali določen izdelek z večjim kotom pokritosti? Nato ga vzemite in ga pozneje ročno prilagodite z uporabo Fades.
Pri nastavljanju območja zaznavanja se ni mogoče izogniti poskusom in napakam: prosite drugo osebo, da preizkusi novo nastavljen detektor gibanja s pozorno hojo gor in dol. Medtem poskrbite za drobno prilagoditev. Potem je zunanja svetilka z detektorjem gibanja kot nalašč za vaš objekt!
Trajanje svetlobe lahko prilagodite svojim potrebam**. Pri tem lahko pomagajo le izkušnje, saj lahko na primer parkiranje v garaži traja zelo različno dolgo in včasih je treba osvetliti več ali manj stopnic do vhoda v hišo.
V veliki večini primerov so v zunanje luči vgrajeni tako imenovani pasivni infrardeči senzorji (senzorji PIR). Te snemajo toplotno sliko, jo stalno preverjajo in se na spremembe odzovejo z vklopom svetlobe. Ta tehnologija se uporablja za zunanje in notranje svetilke.
Visokofrekvenčni ali radarski senzorji** se uporabljajo tudi v zaprtih prostorih. Ti delujejo prek elektromagnetnih valov. Postopoma se uveljavljajo kot inteligentni visokofrekvenčni senzorji (iHF) za zunanjo uporabo.
Le v zaprtih prostorih se uporabljajo ultrazvočni senzorji, ki delujejo na podlagi odboja zvoka.
Drugi senzor je senzor kamere, ki elektronsko analizira slikovno vsebino in se uporablja v zaprtih prostorih in na prostem. Vendar tega senzorja ne zamenjujte z svetlobami fotoaparata - gre za eno najbolj inovativnih zunanjih luči doslej. S slednjim lahko kjer koli na svetu dostopate do kamere svoje luči, ki vam na primer pokaže vhod v dom (in vas s potisnim sporočilom obvesti, ko je poštar pred vrati). Takšne visokokakovostne luči, ki so pogosto opremljene tudi z mikrofonom in drugimi tehničnimi izboljšavami, lahko najdete pri proizvajalcih blagovnih znamk, kot je STEINEL.
Prava stopnja zaščite je ena od najpomembnejših stvari, ki jih morate upoštevati pri svoji novi zunanji luči z (ali brez) detektorjem gibanja. Zunanje svetilke so izpostavljene različnim vremenskim razmeram**. Vendar pa neurje in dež nista zajela vseh delov vašega zemljišča. Zato za zunanje luči ni vedno potrebna enaka stopnja zaščite. Zaščitni razred IP zagotavlja, da je svetilka ustrezno zaščitena pred vdorom vlage in tujkov.
Našemu_ specialističnemu svetovalcu sporočite, kateri del svojega zemljišča želite opremiti z zunanjo lučjo z detektorjem gibanja. Tako vam lahko neposredno sporočimo zahtevani razred zaščite. Kontaktne podatke najdete spodaj._
Mimogrede: Veliko ljudi ob misli na trdnost na zunanjih površinah samodejno pomisli na nevarno jeklo. Vendar so zdaj številne zunanje luči z detektorji gibanja in brez njih izdelane iz visokokakovostne plastike, ki je primerna tudi za zunanje vremenske razmere.
Če se odločite za nerjaveče jeklo, lahko seveda izkoristite vse prednosti tega materiala:
Prečrtane cene na Lumories.si ustrezajo priporočeni ceni proizvajalca.
Vse cene v EUR, vključno z 22-odstotnim DDV in brez stroškov dostave.