ZigBee
za hiše in poslovne stavbeZigBee je energetsko učinkovit radijski protokol, zasnovan za brezžična omrežja z majhnimi količinami podatkov. To vključuje predvsem avtomatizacijo pametnega doma, tj. avtomatizacijo razsvetljave, žaluzij in drugih naprav. Izdelke ZigBee je mogoče brez težav vključiti v sisteme pametnega doma, kot je Philips Hue, in jih nato upravljati z osrednjo aplikacijo - v tem primeru z aplikacijo Hue. Z uvedbo standarda ZigBee 3.0 je bil ustvarjen enoten standard za vse naprave v omrežno povezanih stavbah, kar močno povečuje združljivost.
Kaj morate vedeti
prek protokola ZigBeeZigBee se lahko uporablja za številne vsakdanje aplikacije. V omrežno povezani stavbi (in njenem zunanjem območju) je mogoče naprave vklopiti in izklopiti ter upravljati z aplikacijo ali glasom. To vključuje na primer zatemnitev razsvetljave, upravljanje motoriziranih rolet in žaluzij ter upravljanje ogrevanja.
Naprave ZigBee so med seboj povezane v brezžično omrežje mesh. To pomeni, da lahko domet skoraj poljubno povečate. Nizka poraba energije omogoča vgradnjo senzorjev in stikal, ki delujejo na baterije. Naprave ZigBee so združljive tudi s sistemi pametnega doma, kot je Philips Hue.
Prednost brezžičnega standarda ZigBee v primerjavi z WLAN je, da ni omejen na domet usmerjevalnika. Naprave ZigBee komunicirajo med seboj - vsaka naprava je hkrati oddajnik in sprejemnik ukazov. Signal iz dnevne sobe se na primer prenese na zunanjo razsvetljavo.
Kako daleč seže omrežje ZigBee?
Tako kot pri WLAN/WiFi in Bluetooth je radijski domet od 10 do 20 metrov, odvisno od moči prenosa. Na obseg lahko vplivajo dejavniki, kot so gradbeni material in njegova debelina, pa tudi notranja zasnova - npr. vinilne tapete. Komunikacija med izdelki ZigBee (omrežje mesh, možno tudi s tehnologijo Bluetooth mesh) lahko poveča domet: Vsi aktuatorji med seboj vzpostavijo radijske poti. Če se pošlje signal, na primer za prižiganje luči, ta poišče najboljšo možno pot za prenos podatkov. Le razdalja med dvema izdelkoma ne sme presegati 10 do 20 metrov.
Za katera področja uporabe je ZigBee primeren?
Področja uporabe avtomatizacije doma so razsvetljava, ogrevanje, žaluzije in kamere. Izdelki ZigBee niso žični. To pomeni, da se naprave ZigBee lahko uporabljajo ne le v lastniških domovih, temveč tudi v najetih stanovanjih in za preprosto naknadno opremljanje. Ko se preselite, izdelke preprosto vzamete s seboj.
Izdelki ZigBee izboljšujejo tudi udobje in varnost na prostem. Omrežje mesh lahko doseže vsak kotiček zunanjega prostora in na primer vrtno lopo. Poleg zunanjih luči za celovito dodatno varnost na zemljišču skrbijo tudi ločeni senzorji in zunanje kamere, ki delujejo na baterije.
Ali je ZigBee varen?
Prenos podatkov med aplikacijo, vozliščem in napravami ZigBee je šifriran. Pri šifriranju se uporablja 128-bitni algoritem AES-CCM v skladu s specifikacijo ZigBee, zato je odporno na prisluškovanje. Če se ZigBee uporablja predvsem za nadzor razsvetljave v stavbi, so tveganja omejena. Proizvajalci nenehno pripravljajo tudi varnostne posodobitve.
Kaj je vozlišče ZigBee in kdaj je potrebno?
Naprave ZigBee lahko uporabljate tudi brez nadzornega centra (npr. Philips Hue Bridge). Glede na izdelek je lahko obseg funkcij omejen. Prav tako ni mogoča komunikacija med napravami v omrežju mesh. Nekaterim izdelkom, kot so Q-Smart Home lights podjetja Paul Neuhaus, so priloženi tudi združljivi daljinski upravljalniki, ki omogočajo enostavno upravljanje brez vozlišča.
Vozlišče ZigBee (odvisno od proizvajalca se imenuje tudi most ali prehod) je nadzorni center sistema. Le tako lahko različne naprave v omrežju mesh komunicirajo med seboj ali jih upravljate z glasom ali med potovanjem. Najpogosteje uporabljen prehod za nadzor razsvetljave je Philips Hue Bridge. Vanjo je mogoče vključiti večino vseh izdelkov ZigBee. Drugo pogosto vozlišče ZigBee je vgrajeno v zvočnike Amazon Alexa Echo.
Kateri proizvajalci in ponudniki so združljivi z ZigBee?
Kaj je zveza Zigbee Alliance?
Protokol ZigBee je razvila zveza ZigBee Alliance kot vodilna organizacija. V tej organizaciji so združili moči številni znani proizvajalci, ki vsi podpirajo ZigBee. Poleg Philipsa in drugih proizvajalcev razsvetljave so med njimi tudi Huawei, Amazon, Ikea, Busch-Jaeger, Bosch, Samsung, Siemens, Telekom in Velux. Maja 2021 se je zveza ZigBee Alliance preimenovala v Connectivity Standards Alliance (CSA), razvit pa je bil tudi nov prihodnji standard: Matter.