Koncepti razsvetljave za dom
Poleg pohištva, barv in materialov ima pri opremljanju hiše ali stanovanja pomembno vlogo pri ustvarjanju dobrega počutja tudi osvetlitev. Če ste v fazi gradnje ali prenove, lahko aktivno posegate v prihodnje možnosti koncepta razsvetljave tako, da (notranjemu) arhitektu ali električarju sporočite svoje zahteve. Dovolj stropnih in stenskih priključkov ter vtičnic je dobra podlaga za prilagodljiv koncept osvetlitve. Toda tudi če so priključki v vaši dokončani hiši, kondominiju ali najemniškem stanovanju fiksni, lahko s pametnim konceptom osvetlitve, ki vključuje osnovno, consko in ambientalno razsvetljavo ter ustrezne svetilke, povečate prijetno osvetlitev.
Kaj je koncept osvetlitve?
V bivalnih prostorih in na prostem sta pomembni popolna orientacija in najboljša svetloba. Poleg tega mora biti na voljo dovolj svetlobe za posebne dejavnosti, npr. branje ali delo. Dobra zasnova razsvetljave zato združuje neposredno svetlobo in posredno svetlobo, da se v vsakem trenutku zagotovijo najboljši svetlobni pogoji.
Vendar pa danes svetilke niso več le funkcionalni viri svetlobe: obliko svetilke je mogoče prilagoditi osebnemu slogu opremljanja zaradi velikega izbora notranjih trendov in priljubljenih življenjskih slogov, od modernega do skandinavskega, podeželskega ali klasičnega do vintage.
Sodoben koncept osvetlitve za vaše štiri stene združuje različne vire svetlobe, ki se ujemajo z vašim osebnim slogom opremljanja in vedno zagotavljajo pravo svetlobo za vsako situacijo.
Koncept pametne razsvetljave je danes lažje uresničiti kot kdaj koli prej. Za začetek potrebujete le pametni svetlobni vir LED ali na splošno pametni izdelek za razsvetljavo s trajno vgrajeno tehnologijo LED.
Kaj je pomembno za dobro osvetlitev med gradnjo?
Načrtovanje razsvetljave je naloga arhitekta ali posebej pooblaščenega notranjega oblikovalca. Električar prevzame namestitev načrtovanih priključkov. Kot lastnik stavbe pa si lahko in morate projekte ogledati dovolj zgodaj, da boste lahko pozneje izvedli dober koncept osvetlitve. Da bi to dosegli, mora lastnik stavbe na podlagi tlorisov že v zgodnji fazi razmišljati o zasnovi razsvetljave. To vključuje vidike, kot so:
- Pojavnost dnevne svetlobe na sobo: Ali obstajajo sobe, ki nimajo dostopa do dnevne svetlobe ali imajo posebno potrebo po umetni svetlobi zaradi majhnih oken ali orientacije?
- Ali je treba nekatere prostore opremiti z visečim stropom, da bi lahko namestili reflektorje?
- Ali so bile v dnevnih sobah načrtovane stenske povezave, da bi ustvarili raznolik koncept osvetlitve v notranjosti?
- Ali je na voljo dovolj vtičnic za priključitev vseh električnih naprav in možnost, da kadar koli dodate namizne in talne svetilke? To je še posebej pomembno v bližini načrtovanih kavčev, foteljev, delovnih prostorov, pa tudi v prehodih, kot je hodnik.
- Zunanji prostor je treba temeljito načrtovati. Pri tem je treba razmisliti o možnostih priključitve za vgradne reflektorske svetilke, pa tudi za obcestne luči, podstavne luči in stenske priključke na fasadi. Stropne in viseče svetilke pod pokritimi zunanjimi površinami so zelo sodobne, zato jih je treba upoštevati pri načrtovanju.
- Koncepti pametne razsvetljave pogosto niso povezani z električno napeljavo v hiši. Obstajajo tudi žični sistemi. Zato lahko o pametnih domovih začnete razmišljati že v fazi gradnje.
Katere vrste razsvetljave so na voljo?
Dober koncept osvetlitve vedno združuje tri osnovne vrste osvetlitve. Zaradi tega je koncept osvetlitve raznolik, usmerjen v uporabo ter nenazadnje harmoničen in privlačen.
Znana tudi kot splošna razsvetljava. Gre za enega ali več svetlobnih virov, ki zagotavljajo enakomerno in celovito svetlost. Najboljša primera sta obesek in stropna svetila.
Znana tudi kot osvetlitev območja. Gre za svetlobne vire, ki zagotavljajo več svetlobe na določenem mestu za določene dejavnosti. Eden od primerov je neposredna svetloba iz obločnih svetilk.
Znana tudi kot dekorativna razsvetljava. Gre za svetlobne vire, ki se ne uporabljajo predvsem za zagotavljanje svetlosti, temveč za izboljšanje ambienta. Primer je posredna svetloba iz trakov LED ali namiznih svetilk.
Katera svetloba je primerna za bivalne prostore?
Da bi se odločili, kateri vir svetlobe (ali svetilo s trajno vgrajenimi diodami LED) je posebej primeren za določen prostor, si je treba ogledati najpomembnejše lastnosti vira svetlobe. Vse te informacije so navedene v podrobnostih o izdelku svetilke ali svetila.
Ni vsa bela barva enaka. Barva svetlobe, znana tudi kot barvna temperatura, označuje, kako topla ali hladna je svetloba iz določenega vira svetlobe. Topla svetloba <3.300 kelvinov se običajno uporablja v dnevnih sobah. Za delo se uporablja univerzalna bela svetloba (3.300 do 5.300 kelvinov). Hladna, tako imenovana dnevna bela svetloba se uporablja predvsem v uporabnih prostorih.
Barvna reprodukcija svetlobnega vira določa, ali so vse barve v prostoru v celoti reproducirane. To se meri z vrednostjo CRI. Vrednost CRI 100 ustreza reprodukciji kot pri dnevni svetlobi. CRI >80 je zelo priporočljiv za bivalne prostore in vidno pozitivno vpliva na notranjo opremo, barve sten, oblačila, slike in hrano, na primer.
Svetlost svetlobnega vira se zdaj namesto v vatih izračunava v lumnih. Vrednost je vedno obstajala, vendar se je moč uveljavila v vsakdanjem življenju. Prednost tega je, da se lahko vir svetlobe danes nanaša na žarnice v obliki primerjalne vrednosti - 800 lumnov na primer ustreza stari 60-vatni žarnici. Za bivalne prostore je priporočljivo 100-150 lumnov na kvadratni meter.
Kako pravilno osvetliti svoje prostore?
V dnevni sobi stropne luči, večplamenski stropni reflektorji ali plošče LED zagotavljajo splošno razsvetljavo velikega območja. Poleg priključkov za stenske svetilke, ki se lahko uporabljajo tudi v dekorativne namene, so pomembne tudi vtičnice za namizne svetilke in talne svetilke. Stropna svetila z bralno lučko zagotavljajo prijetno posredno in neposredno svetlobo za branje. Za ambient poskrbijo na primer LED trakovi.
V študiji je pomembna kombinacija svetle ambientalne razsvetljave in prilagodljive, po možnosti zatemnjene conske razsvetljave. V profesionalnih pisarnah se pogosto uporabljajo standardne pisarniške svetilke, včasih z elementi neposredne in posredne svetlobe. Doma pa ljudje pogosto uporabljajo kombinacijo stropne luči, vgradnih reflektorjev in namiznih svetilk.
V kopalnici se uporabljajo večplamenske stropne svetilke, ki osvetljujejo vse kotičke kopalnice. Poleg tega je na ogledalu pogosto osvetlitev ogledala, za katero so potrebni stenski priključki. Svetilke v kopalnici morajo izpolnjevati posebne zahteve za zaščito pred vlago, zato imajo glede na območje zaščite visoko stopnjo zaščite IP. Eden od primerov so vgradne svetilke IP68 za neposredno območje prhe in kadi: zaščitene so pred stalno prisotnostjo pod vodo.
Klasični vir svetlobe za osvetlitev jedilnice je viseča luč, katere oblika, velikost in številni plameni so usklajeni z dimenzijami jedilne mize. Primer je večplamenska viseča luč v vrsti za podolgovato mizo. Koncept razsvetljave postane zelo raznolik, če se v jedilnici uporabijo stenske luči, ki namesto visečih luči zagotavljajo prijetno, posredno svetlobo. Pohištvene lučke v omarah ustvarjajo eleganten ambient.
Svetla stropna svetilka zagotavlja svetlobo v spalnici za orientacijo, oblačenje in drugo. Vendar je svetloba pogosto presvetla za večer, zato jo dopolnjujejo nočne svetilke ali stalno nameščene stenske luči, včasih s svetlobo za branje. Če načrtujete stropne vtičnice za viseče luči, jih lahko stilsko obesite na obe strani postelje. O svoji sanjski spalnici in konceptu osvetlitve lahko začnete razmišljati že v fazi gradnje.
Za splošno razsvetljavo v kuhinji se uporabljajo sodobne plošče LED, večplamenski stropni reflektorji, stropne luči ali viseče luči, ki osvetljujejo veliko površino. Ker je v kuhinji zaradi kuhinjskih omaric veliko kotov in ljudje delajo v različnih položajih, se za osvetlitev delovnih površin uporabljajo pohištvene luči. Uporaba visečih svetilk nad pultom je zelo elegantna.
Koncepti razsvetljave za zunanji prostor
Koncepti razsvetljave na vrtu so zelo raznoliki in odvisni od lokacije. Tako kot v vlažnih prostorih v zaprtih prostorih je tudi na zunanjih območjih pomembno, da zagotovite, da stopnja zaščite IP ustreza lokaciji namestitve. V primeru dvomov je naša služba za pomoč strankam vedno na voljo za odgovore na vaša vprašanja.
Koncepti razsvetljave za komercialne projekte
Oblikovanje razsvetljave za komercialne projekte ne temelji le na identiteti posameznega podjetja, temveč tudi na razpoložljivem proračunu in pravnih standardih. Profesionalno oblikovanje razsvetljave se zato uporablja za razsvetljavo v gostinstvu, hotelih, trgovinah in na sejmih ter na drugih področjih, kot so izobraževalne ustanove ali javni objekti. Naši strokovni in izkušeni oblikovalci razsvetljave so pripravljeni sprejeti vsak izziv.