Oblikovalci svetlobe

Oblikovalci svetlobe

Razsvetljava z gracioznostjo in šarmom

Te ženske vedo, kaj je sodobno oblikovanje: Oblikovalke svetlobe vseh najpomembnejših blagovnih znamk nas navdihujejo s prefinjenimi svetlobnimi skulpturami, elegantnimi svetlobnimi dodatki in inovativnimi svetilkami za dobro počutje - pa tudi s svojim neprekosljivim šarmom!

Monica Armani

Monica Armani

Estetska osvetlitev za Luceplan

Na njem je jasen podpis Monice Armani: viseče svetilo Silenzio, ki ga je oblikovala za podjetje Luceplan. Svetilo združuje tekstilno estetiko z inovativnim učinkom absorpcije zvoka za prijetnejši ambient v prostoru. Oblikovalka ustvarja prav to prefinjeno povezavo tudi v svojih drugih arhitekturnih projektih, na primer v salonu za skupino Poltrona Frau.

Lucie Koldova

Lucie Koldova

Poetično oblikovanje za Fabbian

Na njem je jasen podpis Monice Armani: viseče svetilo Silenzio, ki ga je oblikovala za podjetje Luceplan. Svetilo združuje tekstilno estetiko z inovativnim učinkom absorpcije zvoka za prijetnejši ambient v prostoru. Oblikovalka ustvarja prav to prefinjeno povezavo tudi v svojih drugih arhitekturnih projektih, na primer v salonu za skupino Poltrona Frau.

Elisa Giovannoni

Elisa Giovannoni

Vrhunska razsvetljava za Slamp

Delala je z velikani, kot je Michele De Lucchi. Danes je ena izmed njih: Elisa Giovannoni. Znana je kot oblikovalka in arhitektka pri podjetju Giovannoni Design, kot predavateljica na akademiji Domus in Scuola Politecnica di Design v Milanu ter po svojih svetilih, med drugim po viseči luči Kalatos. Oblikovala jih je za Slamp po vzoru tradicionalnih pletenih izdelkov.

Gae Aulenti

Gae Aulenti

Kultna svetila za Martinelli Luce

Njena namizna svetilka Pipistrello, ki jo je leta 1965 oblikovala za podjetje Martinelli Luce: nepozabna sodobna klasika! Življenje Gae Aulenti, ki je umrla leta 2012, je bilo zaznamovano s številnimi obdobji. Poleg dela arhitektke in oblikovalke je znana tudi po oblikovanju Nacionalnega muzeja moderne umetnosti v Parizu in Nacionalnega muzeja umetnosti Katalonije v Barceloni.

Carlotta de Bevilacqua

Carlotta de Bevilacqua

Graciozna svetloba za Artemide

Carlotta de Bevilacqua velja za vizionarko na področju oblikovanja svetlobe. Žena Ernesta Gismondija (ustanovitelja podjetja Artemide), ki je umrl leta 2020, si je želela razviti luč prihodnosti, ki bo v prvi vrsti zagotavljala dobro počutje ljudi. Carlotta de Bevilacqua je kot podpredsednica podjetja Artemide zasnovala namizno svetilko Come Together za polnjenje in - skupaj z oblikovalko Paolo di Arianello - stekleno namizno svetilko Empatia.

Jette Scheib

Jette Scheib

Elegantna svetloba za Forestier

Jette Scheib je za podjetje Forestier oblikovala seriji svetilk Carpa in Oyster. Umetnik, ki je nekoč študiral industrijsko oblikovanje na berlinski umetniški univerzi, se je kasneje ustalil v Barceloni. Od tam razvija izdelke za mednarodno priznana notranja podjetja. Njeno vodilo: "Še tako lep kos pohištva ne bo udoben brez prave osvetlitve."

Elise Fouin

Elise Fouin

Svetlobne kompozicije za Forestier

Elise Fouin je specializirana za ustvarjanje vedno novih in živahnih kompozicij iz materialov. Tako je nastala njena serija svetilk Papillon za linijo Forestier. Njen moto je, da se ne omejuje na en slog, temveč se z oblikovanjem ukvarja odkrito. Poleg svetilk je eksperimentalni oblikovalec ustvaril tudi številne kose pohištva ter jedilni pribor in preproge.

Maria Berntsen

Maria Berntsen

Drobni svetlobni predmeti za Nordlux

Maria Berntsen je za podjetji Nordlux in DFTP by Nordlux oblikovala že veliko število svetilk in celotnih serij svetilk, med drugim tudi nagrajeno namizno svetilko Glossy kot kompozicijo iz stekla in marmorja. Maria Berntsen je poleg navdušenja nad oblikovanjem svetil tudi desetletja strokovnega znanja na področju oblikovanja pohištva in izdelkov ter dekoracije, od leta 1992 pa dela v svojem oblikovalskem studiu v Københavnu.

Ana Kraš

Ana Kraš

Vesela svetlobna umetnost za HAY

Po študiju oblikovanja pohištva in notranje arhitekture na Univerzi uporabnih umetnosti v Beogradu se je Ana Kraš preselila v New York. Od tam je izvajala številne projekte na področju oblikovanja predmetov, umetnosti, fotografije in mode. Za podjetje Hay je oblikovala visečo svetilko Bonbon - ročno navito svetilko iz bombažne in najlonske preje v različnih barvah.

Ionna Vautrin

Ionna Vautrin

Poetična svetloba za Foscarini

Prizadeva si ustvarjati predmete, ki so takoj razumljivi, a imajo še vedno element presenečenja in poezije: Francoska oblikovalka Ionna Vautrin je leta 2011 prejela nagrado "Grands Prix de la Création de la Ville de Paris". V svojem oblikovalskem studiu sodeluje z različnimi sodelujočimi podjetji po vsej Evropi. Za družbo Foscarini je oblikovala serijo svetil Chouchin in namizno svetilko Binic.

Silje Nesdal

Silje Nesdal

Neprekosljiv navdih za razsvetljavo za Northern

Oblikovalka Silje Nesdal je z visečo svetilko Reveal na kratko predstavila sodobne zahteve po preprostem, a izrazitem nordijskem oblikovanju. V senčniku iz pihanega ustja je nameščen cevast svetlobni element LED, ki ne poudarja le skandinavskega sloga notranjosti, temveč tudi številne druge sloge notranjosti in zagotavlja toplo svetlobo. Silje Nesdal je odraščala v norveških fjordih in slavi obrtne tradicije svoje domovine.

Odile Decq

Odile Decq

Futuristični svetlobni objekti za Luceplan

Soleil Noir, kar pomeni "črno sonce", je kreativna zamisel francoske oblikovalke Odile Decq. Svetilo futurističnega videza je izjemno nekonvencionalno, saj poleg organske oblike preseneča tudi s svojim materialom: plastično peno. S številnimi mednarodno priznanimi projekti je Odile Decq predstavnica uporniškega "obračanja na glavo" starih konvencij. Njen podpis: nenavadno, radikalno, z nežno strogostjo.

Patricia Urquiola

Patricia Urquiola

Graciozna svetlobna umetnost za FLOS & Foscarini

Dela Patricie Urquiole so v muzejih umetnosti in oblikovanja po vsem svetu. Španski arhitekt, ki je prejel že več mednarodnih nagrad, je že kot otrok rad razstavljal in sestavljal stvari. Njena strast je odkrivanje novih tehnologij in materialov ter njihova uporaba pri ustvarjanju. Patricia Urquiola je za družbo FLOS oblikovala serijo svetilk Almendra Linear. Skupaj z Eliano Gerotto je za Foscarini ustvarila serijo svetilk Caboche.

Greta Magnusson Grossman

Greta Magnusson Grossman

Graciozna svetlobna umetnost za FLOS & Foscarini

Greta Magnusson Grossman (1906-1999) velja za pravo pionirko oblikovanja. Švedinja je leta 1940, ko se je po poroki z jazzovskim glasbenikom Billyjem Grossmanom preselila v Kalifornijo in odprla trgovino na znamenitem Rodeo Drive v Los Angelesu, skandinavski slog prenesla v Severno Ameriko. Med njenimi strankami so: Frank Sinatra in Ingrid Bergman. Leta 1947 je razvila svojo verjetno najbolj znano serijo svetil Gräshoppa - prave oblikovalske ikone, ki še danes krasijo sodobne interierje.

Signe Hytte

Signe Hytte

Puristične svetlobne kreacije za &Tradition in New Works

Signe Hytte, ki jo navdihujeta kultura in umetnost, ustvarja dekorativne predmete in svetila za notranjost, ki lahko pripovedujejo zgodbe. Oblikovalka, ki ima svoj studio v Københavnu, pri svojem ustvarjanju poudarja pozornost do podrobnosti. Za podjetje &Tradition je zasnovala serijo svetil Journey, ki združuje krogle in kubuse. Za podjetje New Works je razvila serijo svetilk Karl-Johan v svojem neprimerljivo minimalističnem slogu.

Johanna Forsberg

Johanna Forsberg

Elegantni svetlobni predmeti za Northern

Johanna Forsberg svoje delo svetlobne umetnosti, znano kot Heat, opisuje kot "žareč oblak ognja" - na voljo je v medenini in jeklu. Socialni vidik je imel pri razvoju te svetilke pomembno vlogo: švedski oblikovalec je za spodbujanje ustvarjalnosti in priložnosti za umetniški razvoj začel sodelovati z razvojno agencijo, ki prosilce za azil in brezposelne migrante vključuje v postopek ročne izdelave senčila.

Toni Rie

Toni Rie

Brezčasna raznolikost za Frandsena

Tonija Rie kot vodjo oblikovanja pri podjetju Frandsen odlikuje večplasten podpis: Veliko njenih modelov se osredotoča na puristične geometrijske oblike, medtem ko so drugi atmosferični in delujejo skoraj organsko. Skupna jim je radovednost do sodobnega oblikovanja. Med najbolj znane svetlobne stvaritve Tonija Riesa spadata viseče svetilo Air iz matiranega stekla z organsko igrivostjo in serija svetil Lyss z geometrijsko preprostostjo, ki jo poživljajo odtenki umirjene barvne palete.

Emiliana Martinelli

Emiliana Martinelli

Svetlobna raznolikost za Martinelli Luce

Po študiju arhitekture se je Emiliana Martinelli pridružila družinskemu podjetju Martinelli Luce, ki ga je v 50. letih prejšnjega stoletja ustanovil njen oče Elio, eden najpomembnejših oblikovalcev svetil v 60. in 70. letih prejšnjega stoletja. Tako se je začelo njeno potovanje po svetu oblikovanja. V preteklih letih je oblikovala številna svetila za domačo in tehnično uporabo, nekatera med njimi so bila nagrajena s pomembnimi mednarodnimi nagradami. Sodelovala je z arhitekti, kot sta Gae Aulenti in Sergio Asti, še danes pa sodeluje s pomembnimi italijanskimi in tujimi oblikovalci.

Mariana Pellegrino Soto

Mariana Pellegrino Soto

Oblikovanje linearne razsvetljave za podjetje Oluce

Minimalistična prefinjenost je značilna za luči Mariane Pellegrino Soto. Venezuelski oblikovalec svetil je diplomiral iz oblikovanja izdelkov na Istituto Europeo di Design v Rimu. V zadnjem letniku študija je v sodelovanju s podjetjem Oluce opravila zaključni projekt. Do zdaj je za italijanskega proizvajalca svetil zasnovala različna svetila in serije svetil, med drugim Alba in Cylinda.

Inma Bermúdez

Inma Bermúdez

Svetloba za Marset

Inma Bermúdez s prenosno namizno svetilko FollowMe, ki jo je mogoče polniti, v notranjost in zunanje dnevne prostore vnese svetlobni poudarek. Španska oblikovalka je svojo poklicno pot začela na področju industrijskega oblikovanja in je že delala v oddelku za oblikovanje švedskega podjetja Ikea. Številne nagrade in nominacije, kot je nagrada za oblikovanje za leto 2009, poudarjajo posebno vrednost njenega ustvarjalnega podpisa.

Paola Navone

Paola Navone

Koncepti razsvetljave z dušo za podjetja Karman, Fontana Arte in Martinelli Luce

Za Paolo Navone sta značilna neutrudno iskanje in radovednost do oblik, materialov, tkanin in struktur. Mednarodno nagrajena arhitektka in notranja oblikovalka daje svojim svetlobnim kreacijam duha in dušo z edinstveno kombinacijo sanjske iznajdljivosti in preprostega oblikovalskega jezika. Z visečo svetilko Bibendum v različnih izvedbah je Karman ponovno pokazala, kako je mogoče razbiti konvencionalne koncepte. Iz borovega stožca je nastala njena prefinjena svetlobna kreacija z imenom Pinecone za podjetje Fontana Arte. Serija svetilk Kiki je delo Paole Navone za podjetje Martinelli Luce.