Vrtna razsvetljava
Ideje za osvetlitev dnevne sobe na prostem S kombinacijo funkcionalne in dekorativne razsvetljave postane vrt druga dnevna soba - polna udobja in prijetnosti. Osvetljene poti, rastline, cvetlične grede in bazeni popestrijo vsako vrtno zabavo in naredijo večerno preživljanje časa na prostem še bolj prijetno. Ponujamo vam nasvete za prijetno vrtno sezono, ki vključujejo tudi osnove energetske učinkovitosti - od svetlečih diod LED in sončne energije do pametne tehnologije.
Naši najljubši vrtovi
Odkrijte ideje za osvetlitev vrta
Inovacije na področju razsvetljave na vrtu
Praktična in priročna razsvetljava za vrtne poti
Luči za poti in podstavne luči zagotavljajo varnost in vzdušje na naših zunanjih površinah. Elegantno oblikujejo poti, cvetlične grede in terase. Luči LED za poti z ozemljitvenim trnom ne zahtevajo nobenih namestitvenih del. Če želite varčevati z električno energijo, uporabite osvetlitev poti z detektorji gibanja. Za več prednosti v enem so na voljo vtični stebri, ki hkrati osvetljujejo poti ter polnijo in poganjajo električno vrtno orodje, prenosne luči in podobno.
Kupujte zdaj
Atmosferska osvetlitev rastlin in dreves
Če ne želite, da vaš cvetoči vrt ob mraku izgine v temi, so zunanji reflektorji dobra ideja za osvetlitev. Rastlinski in zemeljski reflektorji usmerjeno osvetljujejo drevesa in cvetlične grede - za atmosferično igro svetlobe in sence. Reflektorje z ozemljitvenim trnom lahko namestite v kratkem času. Lahko jih prilagodljivo namestite med drevesa, grmičevje in v gredice. Nasvet: Kroglaste luči so odlične tudi za ustvarjanje harmonične igre svetlobe v zelenju.
Kupujte zdaj
Okrasne luči okoli postelje
Okrasne luči s pisanimi motivi, od flamingov do vrtnih škratov, so nepogrešljiv del ustvarjalno zasnovanega vrta, saj čez dan krasijo naše cvetlične gredice, zvečer pa jih obsijata s toplo svetlobo. Popolna oprema za prilagodljivost in varčevanje z električno energijo: LED dekorativne luči z zemeljskim trnom in solarnim sistemom.
Kupujte zdaj
Razsvetljava ribnika in bazena za čisto vzdušje
Osvetljeni vrtni ribnik ali bazen je pravi biser na posestvu. Izbira možnosti osvetlitve sega od podvodnih luči z zaščito IP68, ki se namestijo na tla ali stene, do plavajočih luči s spreminjajočimi se svetlimi barvami svetlobe, reflektorjev in solarnih globusov, ki se namestijo okoli hladne vode.
Kupujte zdaj
Impresivna razsvetljava sten, ograj in stopnišč
Sodobni reflektorji, talne in stenske svetilke prijetno osvetljujejo stopnišča, stene in ograje ter zagotavljajo zanesljivost in prijetno vizualno mejo posesti. Če želite pri osvetljevanju stopnic prihraniti energijo in stroške, se lahko zanesete na stenske luči na sončno energijo. In reflektorji, Stripes & Co. za stene in ograje so že na voljo s solarnimi paneli.
Kupujte zdaj
Strokovni nasveti o konceptih razsvetljave za vrt
Zanašajte se na LED
Sodobna tehnologija LED lahko prihrani do 90 % energije v primerjavi s starejšo tehnologijo razsvetljave - z novim razredom energijske učinkovitosti A pa še več. Vrtne luči LED zaradi svoje dolge življenjske dobe praktično ne potrebujejo vzdrževanja. Pri svetilkah z vtičnico lahko stari vir svetlobe preprosto zamenjate s svetilko LED.
Izkoristite sončno energijo
Če želite svoj vrt osvetliti popolnoma brez elektrike, vam svetujemo, da uporabite solarne luči, ki temeljijo na tehnologiji LED. Prednosti: ni stroškov za elektriko, ni polaganja kablov, ni vtičev. Za optimalno polnjenje sončne baterije solarni modul vedno postavite na sončno mesto, obrnjeno proti jugu, in ga zaščitite pred umazanijo in listjem. Detektorji gibanja poskrbijo, da se luči ne vklopijo po nepotrebnem.
Uporaba pametnega doma
Pametna zunanja razsvetljava navdušuje z neskončnimi možnostmi. V aplikaciji lahko izberete pravo barvo in svetlost svetlobe za vsako priložnost. Funkcija RGB omogoča ustvarjalnost in barvitost. Vsestranski sistemi, kot je Philips Hue, ponujajo veliko izbiro fascinantnih zunanjih luči za zunanjo razsvetljavo. Omrežne koncepte osvetlitve in rutine je mogoče sprogramirati v kratkem času.
Bodite pozorni na razred zaščite IP
Svetilke, ki so nameščene na prostem, potrebujejo glede na svoj položaj in mesto namestitve ustrezno stopnjo zaščite IP, da se tujki in vlaga ne približajo občutljivemu električnemu sistemu. Pri tem je pomembno, ali bo vrtna svetilka osvetljevala pod krošnjami, na prostem na tleh ali na primer v ribniku.
POGOSTA VPRAŠANJA: Pogosta vprašanja o vrtni razsvetljavi
Vrtna razsvetljava je zelo individualna in ni odvisna le od osebnih preferenc, temveč tudi od prostorskih pogojev: Ali gre za majhen vrt s teraso in ozkim pasom trate ali za veliko parcelo z veliko dreves, vrtno lopo, ribnikom in paviljonom? V večini primerov so zahteve nekje vmes. Vendar je treba za vse scenarije opozoriti, da je energetsko učinkovito razsvetljavo mogoče doseči s solarno razsvetljavo, LED, senzorjem somraka in detektorjem gibanja. Pri načrtovanju je treba upoštevati razrede zaščite IP in način napajanja ter dejanski namen: ali gre za ambientalno osvetlitev dnevne sobe? Potem so topla bela svetloba in ustvarjalne dekorativne luči popolne. Pri osvetlitvi stopnišč pa gre bolj za funkcionalne vidike, kot sta osvetlitev brez bleščanja in varnost. Če imate vprašanja o vrtni razsvetljavi, se obrnite na naš center za tehnično svetovanje.
Vsaka vrtna luč je izpostavljena vremenskim vplivom. Ker pa so svetilke lahko zaščitene na primer s streho ali so nameščene v bližini vrtnega ribnika, imajo zunanje svetilke različne vrste zaščite IP (Ingress Protection). Prva številka vsebuje informacije o zaščiti pred tujki. Drugi je namenjen zaščiti pred vlago. Primeri: IP44 (zaščita pred tujki >= 1 mm in pred škropljenjem z vodo) ali IP68 (zaščita pred prahom in pred trajnim potopitvijo).
Vendar je to, kako močno naj sveti zunanja luč, odvisno predvsem od njenega namena uporabe in vaših občutkov glede nje. Seveda mora reflektor za dovozno cesto s približno 1 000 lumni sijati močneje kot dodatna luč na terasi s svetilnostjo 100 do 400 lumnov za večerni žar.
Odvisno od uporabe. Manj kot 3.300 kelvinov zagotavlja prijetno svetlobo za vrt. Ta topla bela barva svetlobe spremeni vrt v drugo dnevno sobo. Univerzalna bela barva svetlobe med 3.300 in 5.300 kelvinov je še posebej primerna za reflektorje za dovozne poti in druge praktične svetilke. V dnevni sobi je temu enakovredna na primer namizna razsvetljava. Na koncu pa je vse odvisno od osebnega okusa.
Če vrtne luči - npr. luči za osvetljevanje poti - zahtevajo fiksno napeljavo, je to mogoče zagotoviti s podzemnimi kabli, ki niso občutljivi na vlago. Standardna praksa je polaganje na lopato, tj. na globini polaganja vsaj 60 do 80 cm in brez zmrzali v prožnih ceveh ter v okoliškem sloju peska, velikem približno 10 cm. Kabelska trasa je zaščitena in označena pod zemljo z opeko in PVC opozorilnim trakom. Družba Lampenwelt močno priporoča, da električne inštalacije vedno izvaja strokovnjak.
Če je razsvetljava nujno potrebna iz varnostnih razlogov, je bolje izbrati svetilke z električnim priključkom. To velja na primer za razsvetljavo na stopnicah, v garaži in za vse luči, ki se uporabljajo za protivlomno zaščito. Hibridne luči zagotavljajo, da sistem preklopi s sončne energije na električno omrežje, če energija, shranjena čez dan, ne zadostuje. Čiste sončne luči, ki na vrtu zagotavljajo svetlobni pridih, se polnijo s soncem. To pomeni, da sončnih luči ni treba ožičiti, temveč jih lahko kadar koli namestite brez strokovnega znanja. Sončne luči je najbolje usmeriti proti jugu, da imajo vedno dovolj sonca. Paziti je treba tudi, da plošča ni umazana ali prekrita z listjem.
Danes se pri številnih visokokakovostnih in vzdržljivih vrtnih svetilkah za senčilo in ohišje uporabljata plastika in aluminij. Vendar je nerjavno jeklo še vedno eden izmed najbolj priljubljenih materialov. Ta stabilen in temperaturno odporen material je manj dovzeten za korozijo in ga je zelo enostavno čistiti. Poleg tega je vedno videti visokokakovostno, ne glede na to, kam greste.
Številne luči so zdaj na voljo s trajno nameščenim detektorjem gibanja. To je v veliko pomoč pri udobju, varnosti in učinkovitosti. To zmanjšuje nevarnost spotikanja in pomeni, da je svetloba vedno na voljo, ko je potrebna. Svetila z detektorji gibanja so tudi okolju prijaznejša in imajo daljšo življenjsko dobo, saj se luč vklopi le, ko je to potrebno.
Nizkonapetostne vrtne sisteme (npr. Plug & Shine podjetja Paulmann ) je mogoče preprosto namestiti na vrtove in zunanja območja tudi brez usposobljenega električarja. Terase, poti, cvetlične grede, drevesa in zidove lahko tako osvetlite brez večjega napora. Nizka napetost z 12-voltnim sistemom na primer omogoča preprosto in varno namestitev. Dodatne prednosti: Komponente so primerne za zunanjo uporabo in zaščitene pred vlago. Luči lahko kadar koli prestavite. Sisteme je mogoče v kratkem času tudi razširiti.
Praviloma svetloba ne sme sijati na sosednje zemljišče, predvsem pa ne sme nikogar zaslepiti. Če mora na primer sosed zapreti rolete ali zavese, da ga ne bi motili med spanjem, lahko proti lastniku zunanje razsvetljave sproži sodni postopek. Lastnik je zato odgovoren, da svetlobne imisije ne presegajo razumnih meja. V primeru pravnega spora sodišče odloča posamično.