Oblikovanje razsvetljave v pisarni
Veliko zaposlenih preživi na delovnem mestu v pisarni približno 8 ur. Dobra razsvetljava je tudi dejavnik dobrega počutja na delovnem mestu: omogoča opravljanje vseh dejavnosti in vpliva na zdravje.\ Razsvetljava je tudi reprezentativni in ekonomski dejavnik podjetja. Lumories.si Že več kot 20 let oblikovalci razsvetljave pri podjetju svetujejo poslovnim strankam glede idealne pisarniške razsvetljave, pri čemer upoštevajo vse individualne pogoje in zahteve.
Značilnosti sodobne pisarniške razsvetljave
Razsvetljava, osredotočena na človeka
Pisarniške svetilke uporabljajo svetlobo z visoko vsebnostjo modre komponente, ki spodbuja koncentracijo in preprečuje utrujenost. Najsodobnejši sistemi razsvetljave HCL s svojo barvo svetlobe simulirajo tudi naravne spremembe dnevne svetlobe. Zato zagotavljajo optimalno podporo produktivnosti in zdravju.
Z nalogami povezane spletne strani .
V vsaki pisarni se spreminjajo delovne dejavnosti in lokacije. Pri osvetlitvi je treba upoštevati vse to, da bi optimizirali vsakdanje pisarniško življenje. Na primer, svetloba na pisalni mizi mora izpolnjevati drugačna merila kot v osrednjem prostoru za sestanke, kjer si ogledujete projektantsko delo.
Energetska in stroškovna učinkovitost
Dobičkonosnost je ključni dejavnik za vsako podjetje. Inteligentna pisarniška razsvetljava uporablja učinkovito tehnologijo osvetlitve LED. Prav tako se odziva na prisotnost zaposlenih in intenzivnost dnevne svetlobe s pomočjo senzorjev prisotnosti in somraka.
Svetila za pisarno
Kakovost osvetlitve v pisarni
Lumories.si Naši strokovnjaki pri načrtovanju razsvetljave upoštevajo natančne pogoje na kraju samem, da določijo optimalno osvetlitev pisarne.
Glede stanja prostora
upoštevamo na primer:
- Pojavnost dnevne svetlobe
- Razprševanje svetlobe po stenah, Stropi in tla
- Višina stropa, niše, barve sten
- Prostorske cone, ki jih je treba osvetliti
- Napredovanje svetlobe in sence v prostoru
- Učinek svetlobe, Barve in materiali v ozračju
- Nacionalni dejavniki, saj je svetloba tudi kulturno vprašanje.
Rešitve zagotavljajo prostorski pogoji.
Pri izbiri svetlobe med drugim vključujemo:
- Raven osvetlitve in Porazdelitev svetilnosti
- Omejitev neposrednega bleščanja
- omejevanje bleščanja na zaslonu in drugi delovni opremi.
- Tridimenzionalna vidljivost z ustreznim senčenjem
- Izogibanje motečim sencam
- Barva svetlobe in barvno upodabljanje Brez utripanja
Izbor svetilk izpolnjuje vse zahteve.
Ljudje v središču
Raziskava "Zaznana kakovost osvetlitve v pisarni", ki sta jo izvedla Zumtobel in Inštitut Fraunhofer, kaže, kaj je za zaposlene pomembno v vsakdanjem pisarniškem življenju.\ Pri oblikovanju razsvetljave je vedno v ospredju zaposleni.
Standardi priporočajo raven osvetljenosti približno 500 luksov. Vendar pa študija kaže, da imajo zaposleni raje osvetlitev nad 800 luksov.
Študija je pokazala, da se umetna svetloba pogosto uporablja več kot šest ur, ne le v zimskih dneh, temveč tudi poleti.
Umetna svetloba z možnostjo individualne zatemnitve in spreminjanja barv povečuje dobro počutje ter s tem produktivnost in ustvarjalnost.
Neposredna/neposredna svetloba je zaradi manjših kontrastov svetlosti lažja za oči in zagotavlja najboljše svetlobne pogoje, kar občutijo tudi zaposleni.
Vrste pisarn
Vse pisarne niso enake. Naši oblikovalci razsvetljave vam bodo pripravili različne rešitve za vaše prostore, med katerimi boste lahko izbirali. Kateri sistemi razsvetljave se uporabljajo, je vedno odvisno tudi od zakonskih zahtev.
- Površina od 10 do 50 m²
- Za 1 do 2 osebi
- Velik delež dnevne svetlobe
Umetna razsvetljava se uporablja začasno. Priporočljive so svetilke, ki so vzporedne z oknom, npr. viseče svetilke.
- Površina od 50 do 300 m²
- Za do 25 oseb
- Običajno le na območjih blizu oken. Naravno izpostavljena območja
Prilagodljive skupine miz so osvetljene z mobilnimi svetlobnimi sistemi, kot so pisarniške talne svetilke. K temu je treba dodati še ambientalno osvetlitev prostora, npr. s paneli LED.
- Površina od 400 do 1.200 m²
- Za do 100 oseb
- Na splošno je potrebna stalna umetna razsvetljava
Umetna razsvetljava se uporablja začasno. Priporočljive so svetilke, ki so vzporedne z oknom, npr. viseče svetilke.
Predpisi za razsvetljavo na delovnem mestu
Predpis DIN EN 12464 in ASR 7/3 zagotavljata natančne podatke o osvetljenosti na delovnem mestu.\ Direktiva o delovnih mestih določa raven osvetljenosti 500 luksov za običajno pisarniško delovno mesto. Te in druge posebne zahteve upoštevamo pri načrtovanju razsvetljave. Več informacij o optimalni osvetlitvi na delovnem mestu najdete tukaj.
Zoniranje in dodatna območja
Ne le pisarna in njena različna svetlobna območja, temveč tudi vsi prostori v kompleksu morajo biti privlačno in funkcionalno osvetljeni. Naši oblikovalci razsvetljave se posvetijo vašemu manjšemu ali večjemu projektu razsvetljave in s celovitim konceptom določanja območij določijo, katera območja imajo posebne zahteve glede razsvetljave poleg dejanskega delovnega mesta.
Območje vhoda
Pri razsvetljavi na recepciji je poudarek na ustvarjanju dobrega prvega vtisa, prijetne svetlobe brez bleščanja in optimalnih vidnih pogojev za zaposlene.
Hodnik
Funkcionalne svetilke zagotavljajo optimalne vizualne pogoje na hodnikih. Ciljno usmerjena uporaba poudarjene osvetlitve zagotavlja raznolikost, na primer za estetsko poudarjanje predmetov.
Konferenčni prostor
Enakomerna, svetla svetloba ima reprezentativen učinek in je nujna za intenziven dialog v sejni sobi. Če uporabljate dodatke, kot je projektor, je obvezna zatemnjena osvetlitev.
Kavarna
V nasprotju z delovnim prostorom je za kavarno priporočljiva topla bela, prijetna osvetlitev. Tudi hrana je v tej luči videti bolj privlačna.
Popolna zasnova razsvetljave v okviru ekonomskih vidikov
Pametne naprave za senčenje, kot so rolete in žaluzije, uravnavajo količino dnevne svetlobe, ki vstopa v prostor, zmanjšujejo segrevanje in preprečujejo bleščanje. Hkrati pa je dnevna svetloba optimalno usmerjena v prostor.
Inteligentni detektorji prisotnosti preklapljajo osvetlitev glede na prisotnost. Poleg tega senzorji somraka zaznavajo pojavljanje dnevne svetlobe. Tako lahko svetlobo po potrebi zatemnite ali preklopite.
Za preverjanje delovanja luči se uporablja sistem BUS v celotni stavbi. V primeru okvare je mogoče takoj ukrepati. Priporočljivo je vključiti tudi varnostno razsvetljavo.
Vir slike: dguv