:format(jpeg))
Osvetlitev muzeja
Profesionalna zasnova osvetlitve za izjemne razstavne rezultateDobra osvetlitev muzeja obiskovalce navduši že v prvem trenutku. Prilagojena umetniška dela in razstavni predmeti ustvarjajo estetsko in privlačno okolje. To izboljša izkušnjo obiskovalcev, poveča ugled in poveča število obiskovalcev.
Osvetlitev muzejev in galerij predstavlja poseben izziv, saj je treba izpolniti tako varstvene zahteve kot organizacijske okvirne pogoje in zahteve glede oblikovanja. Nenazadnje mora biti koncept razsvetljave ekonomičen in zato trajnosten za upravljavce.
Prednosti dobre zasnove razsvetljave v muzeju
- realistična, estetska in umetniška predstavitev eksponatov
- Konservativna zaščita pred morebitnimi poškodbami zaradi izpostavljenosti svetlobi
- Gospodarske koristi zaradi energetsko učinkovitih svetlobnih rešitev LED
Lumories.siVaš projekt razsvetljave z
Dobro načrtovan koncept osvetlitve v muzeju osvetljuje eksponate v njihovi prvotni barvi in brez nevarnosti poškodb zaradi svetlobe. Ustvarjanje senc - razen za namene uprizoritve - ter moteče bleščanje in odsevi so preprečeni s pravilno osvetlitvijo.
Lumories.si Zanesite se na strokovnjake za oblikovanje razsvetljave s številnimi izkušnjami v panogi.
:format(jpeg))
Svetilke in svetilke za osvetlitev muzeja
Tirni sistemi so idealni za velike razstavne prostore. Ena od prednosti tirnega sistema je njegova prilagodljivost, saj lahko svetilke kadar koli prilagodite spreminjajočim se ali prestavljenim eksponatom, ne da bi jih bilo treba ponovno namestiti. Dodatna prednost je, da celoten tirni sistem potrebuje le en električni priključek.
Posamezni reflektorji za strop se običajno uporabljajo za usmerjeno osvetlitev manjšega števila slik in eksponatov. Njihova prednost je, da jih je mogoče natančno poravnati. Posebej priporočljivi so posamezni reflektorji s svetlobno tehnologijo LED. Ti zagotavljajo visoko energetsko in stroškovno učinkovitost v kombinaciji z dolgo življenjsko dobo in dobrimi do zelo dobrimi lastnostmi barvnega videza. Ker posamezni reflektorji potrebujejo ločen električni priključek, je priporočljivo vnaprej natančno načrtovati osvetlitev.
Wallwasherji so idealni za splošno razsvetljavo. Če so nameščeni v galerijah, so lahko nameščeni nad slikami ali ob njih, kar poudari umetniško delo. S svetlečimi diodami LED stenske pomivalne stene zagotavljajo najvišjo energetsko učinkovitost in najnižje zahteve po vzdrževanju, saj je svetlobni vir treba zamenjati le redko ali nikoli.
Slikovne luči ustvarjajo prizorišče za posamezna umetniška dela. Za osvetlitev stalnih ali spreminjajočih se slik se namestijo na steno ali pa se namestijo neposredno na okvir posamezne slike. Svetila za slike so na voljo v tradicionalnih oblikah, ki slikam dajejo klasično estetiko. Obstajajo pa tudi številni sodobni, minimalistični videzi, ki so v ozadju slike. Ni nujno, da so slikovne svetilke priključene na električno omrežje - veliko izdelkov deluje na baterije, tako da jih je mogoče pozneje prilagodljivo vključiti v koncept razsvetljave.
Zahteve za koncept osvetlitve v muzejih in galerijah
Dober koncept razsvetljave za muzeje in galerije združuje enakomerno splošno osvetlitev prostora s poudarjeno osvetlitvijo, ki je usmerjena neposredno na umetniška dela in razstavljene predmete. Izkušnja obiskovalcev ter umetniška in kuratorska zamisel sta v središču pozornosti. Vsi dobri koncepti razsvetljave uporabljajo različne svetlobne rešitve v smiselni kombinaciji.
:format(jpeg))
Z usmerjeno uporabo poudarjene osvetlitve, tj. reflektorjev in oplakovalnikov sten, je mogoče učinkovito predstaviti eksponate. Prav tako pritegnejo pozornost obiskovalcev.
:format(jpeg))
Razsvetljava v muzejih in galerijah mora biti individualno prilagojena posebnim zahtevam eksponatov in prostorskim pogojem. Vsak razstavni koncept zahteva prilagojeno svetlobno rešitev.
:format(jpeg))
Pri muzejski osvetlitvi se je treba strogo izogibati motečim sencam. Za enakomerno osvetlitev eksponatov sta bistvenega pomena pravilna postavitev svetlobnih virov in izbira ustreznih tehnologij osvetlitve.
:format(jpeg))
Z usmerjeno uporabo poudarjene osvetlitve, tj. reflektorjev in oplakovalnikov sten, je mogoče učinkovito predstaviti eksponate. Prav tako pritegnejo pozornost obiskovalcev.
:format(jpeg))
Razsvetljava v muzejih in galerijah mora biti individualno prilagojena posebnim zahtevam eksponatov in prostorskim pogojem. Vsak razstavni koncept zahteva prilagojeno svetlobno rešitev.
:format(jpeg))
Pri muzejski osvetlitvi se je treba strogo izogibati motečim sencam. Za enakomerno osvetlitev eksponatov sta bistvenega pomena pravilna postavitev svetlobnih virov in izbira ustreznih tehnologij osvetlitve.
Različna področja uporabe muzejske razsvetljave
:format(jpeg))
Za osvetlitev razstavnega prostora se uporabljajo različni koncepti razsvetljave. To vključuje razpršeno, razpršeno in/ali indirektno svetlobo za ustvarjanje enotnega razpoloženja v prostoru. Razpršena porazdelitev svetlobe pomeni, da je motečih senc malo ali nič, kar omogoča jasno in nemoteno opazovanje predmetov. Pri načrtovanju razsvetljave je treba upoštevati barve sten in stropa, saj vplivajo na vzdušje in porazdelitev svetlobe tako kot dizajn in nenazadnje odbojne površine. Barvne in temne stene so na primer na razstavah starih mojstrov. Poleg razpršene svetlobe je v razstavnem prostoru tudi poudarjena osvetlitev, usmerjena na predmet.
:format(jpeg))
Skrbno načrtovana osvetlitev slik poveča učinek umetniških del. Splošna in poudarjena osvetlitev morata biti med seboj usklajeni. Razpršena osvetlitev prostora zagotavlja ustrezno svetlost in orientacijo v prostoru, medtem ko izbrani poudarki ustvarjajo prizorišče slike in usmerjajo pogled gledalca. Vsako umetniško delo zahteva individualno osvetlitev, ki poudari njegove posebnosti in ustvari želeno razpoloženje. Poleg estetskega vidika morajo biti te stalno delujoče svetlobne rešitve tudi ekonomsko prepričljive.
:format(jpeg))
Nekatere eksponate je treba zaščititi z vitrino, kar pomeni, da je treba paziti na osvetlitev v vitrini in okoli nje. Za osvetlitev vitrin so idealni fleksibilno nameščeni trakovi LED z majhno porabo energije in široko porazdelitvijo svetlobe. Za poudarjanje določenih predmetov v vitrini lahko uporabite tudi manjše reflektorje LED. Pri vitrinah brez lastnih svetlobnih virov je pomembno, da je stropna razsvetljava usklajena z vitrinami, da se preprečijo odsevi. Prav tako je priporočljivo uporabiti antirefleksno steklo za vitrine in zatemnljive svetlobne vire za svetlobo, ki jo je mogoče pozneje natančno nastaviti.
:format(jpeg))
Predmeti, kot so kipi, so pogosto osvetljeni v temi, da bi s pomočjo svetlobe in sence impresivno poudarili njihovo strukturo in oblike. Za to je potrebna čim bolj prilagodljiva svetlobna rešitev. Za osvetlitev celotnega predmeta ali le določenih delov predmeta se pogosto uporabljajo premični reflektorji in sledilni reflektorji z močno usmerjeno svetlobo. Največ možnosti za osvetlitev predmeta ponuja stropna razsvetljava. Uporabljajo se lahko tudi reflektorji, ki imajo za razliko od reflektorja večji kot snopa. To omogoča enakomerno osvetlitev celotnega predmeta.
:format(jpeg))
Zunanja razsvetljava pritegne pozornost potencialnih obiskovalcev razstave, ustvari prvi vtis in nenazadnje služi kot protivlomna zaščita. Konfigurabilne svetilke LED so vsestranska in energetsko učinkovita rešitev razsvetljave. Čez dan lahko z njimi ustvarite prijetno svetlobno vzdušje. Ponoči se lahko samodejno vklopi drugačen koncept osvetlitve, ki prav tako odvrača vlomilce. Za osvetlitev stavbe od spodaj so priljubljeni zunanji reflektorji LED in talni reflektorji, za impresivno osvetlitev fasade muzeja pa stenske svetilke.
:format(jpeg))
Zasilna razsvetljava v muzeju je namenjena zagotavljanju varnosti obiskovalcev in osebja muzeja. Svetilke LED so opremljene s posebnimi zasilnimi moduli, ki zagotavljajo delovanje zasilne razsvetljave tudi v primeru izpada električne energije. To zagotavlja avtonomno oskrbo z električno energijo v izrednih razmerah. Poleg tega znaki, ki označujejo evakuacijske in reševalne poti, omogočajo varno evakuacijo in zmanjšujejo tveganje nesreč v izrednih razmerah. Dobra zasilna razsvetljava pomaga zmanjšati tudi tveganje kraje.
Osvetlitev slik
White Cube opisuje homogeno osvetlitev prostora in umetnosti. To ustvarja miren, enoten prostorski vtis, ki glede osvetlitve ne razlikuje med razstavnim objektom in okoliškim prostorom. Za ta koncept osvetlitve se uporabljajo svetilke s širokim zornim kotom in posredno osvetlitvijo.
Črna škatla opisuje ravno nasprotno. V temnem prostoru, pogosto brez dnevne svetlobe, je umetna svetloba usmerjena izključno na predmete. Predmeti so videti, kot da bi bili modelirani iz teme. Ta koncept osvetlitve izraža ekskluzivnost in omogoča osredotočeno gledanje razstavnega predmeta. Učinek tišine in zmanjšanja temelji na izkušnjah s tehnično razsvetljavo iz odrske tehnologije, kjer se prav takšen občutek ustvarja s poudarjenimi lučmi.
Dobra svetloba potrebuje strokovni nasvet
:format(jpeg))